Araç Kiralama: 0532 797 1110

globe

Çorlu Ofis

Muhittin Mah. Yavuz Selim Cad. Özgür Apt. No:30/5

clock

Çalışma Saatleri

Hafta İçi 9:00 - 19:00
Hafta Sonu 13:00 - 19:00

Araç Kiralamada Depozit Nedir

Araç kiralama hizmeti almak isteyen kişilerden kiralama firmaları depozito bedeli tahsil etmektedir. Depozito bedeli, araçla ilgili meydana gelebilecek sorunlar, kaza, yakıt, ceza gibi bedellerin ortaya çıkması durumları için alınmaktadır. Depozito araç kiralama firması tarafından alınan bir nevi teminattır. Bu teminat bedelleri kiralanacak olan araca göre değişiklik göstermektedir. Araç tesliminde araca dair herhangi bir sorun bulunmaması halinde depozito bedeli firma tarafından iade edilir. Depozito bedelinin iadesi kiralama yapılan firmaya göre değişiklik göstermekle birlikte genelde 3 ile 5 gün içerisinde çekilen kredi kartına geri yatırılmaktadır. Yurtdışında kiralama yapılması durumlarında bu bedelin iadesi 10 ile 15 günü bulmaktadır.

Araç kiralarken alınan depozito bedeli için kiralama öncesinde oto kiralama depozito işlemi sözleşmesi yapılmaktadır. Araç kiralama depozitosunda her firma farklı bir usul belirlemiştir. Bazı firmalar kredi kartına bloke uygularken, bazı firmalar bu blokeyi gerçekleştirmemektedir. Her araç sınıfı ve modeli için farklı şartlar uygulanabileceği gibi genel şartlar tüm araçlara da uygulanabilir.

Oto kiralama esnasında hem kiralama bedelinin ödenmesi hem de depozito işlemleri için kiralamayı yapan kişinin kendi adına düzenlenen ve geçerli bir kredi kartının bulunması firmalar tarafından talep edilmektedir. Firmasına göre değişmekle birlikte bazı firmalar geçerli Visa, Mastercard sahiplerinden ya da Amerikan Express sahiplerinden depozito koşulu aramamaktadır.

Talep edilen kredi kartı limitiyle kiralanan otomobil sınıfına göre değişen oranlarda araba kiralama depozito bedeli bloke edilecektir. Depozito bedelleri genel itibariyle kiralama bedelinin %30 fazlası olarak alınmaktadır.

Depozito bedeli kiralanan aracın sözleşmede belirlenen koşullarda teslim edilmesi durumunda geri iade edilmektedir. Araç tesliminde meydana gelen gecikmeler, araçta meydana gelebilecek herhangi bir hasar, kiralama anında sürücüye kesilen trafik cezaları, ücretli otoyol geçiş cezaları, park cezaları gibi durumların tamamı depozito bedelinden tahsil edilecektir. Depozito bedelinin aracın ceza ya da hasarını karşılamaya yetmemesi durumunda kalan tutarlar da kiralama yapan kişiden ya da kurumdan kiralama firması tarafından talep edilecektir. Kiralama sözleşmesinde bu hususların tamamı net bir şekilde belirtilmektedir.

Araç kiralama depozitosu, kiralama şirketlerinin genel olarak uyguladığı şartlar arasında yer almaktadır. Alınan depozito bedelleri oto kiralama sözleşmesi yapılarak güvence ve kayıt altına alınmaktadır.

Open chat